GASZTROENTEROLÓGIAI OSZTÁLY

Belgyógyászat Gastroenterológia

Ágyszám: 20

Dr. BÁRÁNY László részlegvezető főorvos (belgyógyász, gasztroenterológus szakorvos)

Dr. HORVÁTH Judit adjunktus (belgyógyász, gasztroenterológus szakorvos)
Dr. MÁTYÁSY Helga szakorvos (belgyógyász szakorvos)
Dr. PATAKI Zsolt szakorvos (belgyógyász szakorvos)
Dr. VARNAVA Charalambos főorvos (fertőző betegségek szakorvosa, csecsemő és gyermekgyógyász)

ÁPOLÁS:
KISS Gyöngyvér részlegvezető főnővér
KÓSÁNÉ PŐCZE Anita részlegvezető főnővér helyettes

Telefon: 93/502-032

A gasztroenterológiai betegek ellátása a gasztroenterológiai szakrendelés és a fekvőbeteg osztály köré épül fel. A járóbeteg ellátásnak az endoszkópos laboratórium ad otthont, természetesen ugyanitt történik mind a kórházi fekvőbetegek, mind a járóbetegek endoszkópos vizsgálata. A járóbeteg forgalom évente több, mint 5900 orvos-beteg találkozást jelent. A gasztroszkópiák száma meghaladja az évenkénti 2100, míg a kolonoszkópiák az 900 vizsgálatot. A vastagbél endoszkópos vizsgálata évek óta rövid hatású altató illetve bódító injekció alkalmazásával történik. A hospitalizációt igénylő betegek ellátása a 20 ágyas Gasztroenterológiai Részlegen történik. Az epeutak és a hasnyálmirigy vezeték retrográd endoszkópos /ERCP/ vizsgálatainak 100 feletti évenkénti száma kiegészül a jejunális tápláló szonda endoszkópos levezetésével, valamint az epeúti kövek szájon át történő eltávolításával, epeúti endoprotézisek behelyezésével. A jóindulatú nyelőcső szűkületeket ballonos technikával endoszkóppal tágítjuk, míg az epeutak nem daganatos szűkületeit mechanikus dilatátorral oldjuk. A Helicobacter pylori infekció és a tejcukor intolerancia felismerésére az egyszerű levegőkilégzési teszt alkalmazása, a lenyelt idegentest endoszkópos eltávolítása napi rutin feladat. A varixvérző betegeinket endoszkóposan ligáljuk, adott esetben varix sclerotizáció történik. A rutin munka további része a tápcsatorna felső vagy alsó szakaszán történő endoszkópos polypectomia elvégzése, valamint a táplálkozásra képtelen betegekben a percutan endoszkópos gasztrosztóma /PEG/ behelyezése.
Kiemelt feladatnak tekintjük a krónikussá váló emésztőrendszeri megbetegedések gondozását, különös tekintettel a gyulladásos bélbetegek /Colitis ulcerosa, Crohn betegség/, az idült hasnyálmirigy elégtelenségből adódó emésztési zavarok, a reflux betegek, és a krónikussá váló májbetegek rendszeres utánkövetését.

2014.08.12